Reklama

Ładowanie...

Asesorzy: Trybunał jak Salomon

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Dobiegł końca spór o asesorów, o którym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Trybunał Konstytucyjny wreszcie wydał w tej sprawie wyrok, w myśl którego asesorzy nie mogą sądzić. Przyznał rację tym, którzy przekonywali, że asesor w roli sędziego nie jest niezawisły, a to sprawia, że jego pozycja jest niezgodna z konstytucją. Sprawa wydawała się oczywista, ale jak mówił niedawno w "Tygodniku" dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stwierdzenie niekonstytucyjności orzekania przez asesorów mogłoby spowodować paraliż wymiaru sprawiedliwości. Chodziło o dotychczasowe wyroki, ale też, biorąc pod uwagę, że asesorzy orzekali w jednej piątej spraw, zakorkowanie polskich sądów. Sędziowie Trybunału wzięli pod uwagę te możliwe komplikacje i zaznaczyli, że ich orzeczenie nie oznacza prawa do zaskarżania wydanych do tej pory przez asesorów wyroków. Poza tym, wyrok wejdzie w życie dopiero za osiemnaście miesięcy. Trybunał wykazał się więc ogromną wyrozumiałością wobec ustawodawcy, dając mu aż tyle czasu na prawne uregulowanie kwestii. Z drugiej strony można przypomnieć, że poprzedni parlament przez rok nie zrobił nic z postanowieniem sygnalizacyjnym w tej sprawie. Można przypomnieć też, że ani ministerstwo sprawiedliwości nie kwapiło się, by uzdrowić sytuację, ani prezydent, odmawiając mianowania nowych sędziów, nie przyczyniał się do złagodzenia problemu.
B

Być może jego istota leży też gdzie indziej. Nie brakuje opinii, że w Polsce mamy wystarczająco dużo sędziów, lecz warunki, w których pracują, oraz brak personelu pomocniczego sprawia, że orzekają powoli. Uczynienie z asesorów asystentów sędziów przyspieszyłoby pracę tych ostatnich, a zarazem pozwoliłoby utrzymać wysoko poprzeczkę, gdy chodzi o kryteria, jakie kandydaci na sędziów mają spełniać.

425

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]