Reklama

Antyhiena

Antyhiena

19.05.2008
Czyta się kilka minut
"To fantastyczne!" - woła redaktor, oglądając zdjęcia z ekshumacji w Kosowie. Nominowany do Oscara dokument próbuje zastanowić się, czym jest dzisiaj zawód reportera.
James Natchtwey w Indonezji / fot. Christian Frei Filmproductions
J

James Natchtwey od 25 lat zawsze jest na pierwszej linii frontu. Chciałoby się natychmiast dodać: "uzbrojony w aparat fotograficzny", ale określenie to dziwnie nie przystaje do człowieka, który swoją misję pojmuje jako rozbrajanie konfliktów. Który czuje się odpowiedzialny za to, co widzi. W czasach, kiedy na pierwszych stronach gazet codziennych królują krwiożerczy paparazzi, kiedy trwa nieustanna licytacja cierpieniem, korespondent "Sterna" wydaje się istotą z innej planety.

Zawsze nieskazitelnie ubrany, uczesany z przedziałkiem, jest jak samotny wilk, z dala od dziennikarskich stad polujących na "mocne" zdjęcie. Zrobione przez siebie fotografie (w Rwandzie, Indonezji czy Palestynie) traktuje jako oskarżenie i protest. Wyrosły w szkole fotografików lat 70., buntujących się przeciwko propagandzie na temat wojny w Wietnamie, wierzy, że jego praca może zmienić...

2149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]