Reklama

Latynoska wędrówka ludów

Latynoska wędrówka ludów

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Granica USA i Meksyku jest wyjątkowa: to nie tylko jedna z najdłuższych granic świata, ale także najczęściej ze wszystkich przekraczana, głównie nielegalnie. Jest to też jedyne miejsce na ziemi, gdzie Trzeci i Pierwszy Świat sąsiadują ze sobą i gdzie beznadzieję od doczesnego zbawienia dzieli kilka kroków. Piędź pustyni, nurt Río Grande czy blaszany płot odgradzają rzesze desperatów od mitycznej drugiej strony.
Ochotnicy z "Minuteman Projeket" chcą chronić "naszą granicę"
D

Dla Meksykanina jest to zarazem granica iluzoryczna: imperialistyczna uzurpacja i wspomnienie niesławnej wojny, w której dyktator Antonio Lopez de Santa Anna przed niemal 160 laty stracił na rzecz USA dwa miliony kilometrów kwadratowych, czyli połowę ówczesnego terytorium Meksyku. Poczucie historycznej krzywdy jest żywe, a Meksykanie nie pominą żadnej okazji, by wystawić pokątnie podziwianemu sąsiadowi rachunek za zamierzchłe niegodziwości. I są święcie przekonani, że mają bliżej nieokreślone moralne prawo do przekraczania tej granicy wedle swego uznania, a paszport to niegodny uwagi kaprys biurokratów.

O zbyt wysoką chodzi też stawkę, by napływ imigrantów można było skutecznie powstrzymać: przesyłane przez nich do Meksyku pieniądze to w 2004 r. aż 16 miliardów dolarów, co stanowi drugie (sic!) źródło dochodu narodowego kraju i jest podstawą utrzymania...

13141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]