Reklama

Ładowanie...

Alma - kobieta spełniona

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Choć Księga Izajasza zawiera dość dużo odniesień do symboliki kobiecej, o konkretnych kobietach mówi zdecydowanie mniej. Najbardziej znany jest fragment odczytany w Nowym Testamencie jako spełniony w Maryi i Jezusie: Oto PANNA brzemienna rodzi syna i nadaje mu imię EMMANUEL (Iz 7, 14; por. Mt 1, 22n).
P

Przyzwyczailiśmy się do przyzywania tego tekstu w adwencie i okresie Bożego Narodzenia, taka chrześcijańska interpretacja jest nam bliska. Z drugiej strony, należy on do najbardziej problematycznych spośród tekstów starotestamentowych odnoszonych do Maryi. Jak zatem rozumieć Iz 7, 14 wraz z bliższym kontekstem? Jakie drogi prowadzą od tekstu do jego interpretacji mesjańskiej i, wynikającej z niej, maryjnej? Jakie pytania pozostają sporne między teologami i egzegetami?

Zapowiedź znaku pada w określonym kontekście politycznym. Gdy król Achaz wstąpił na tron królestwa Judy (w 735 r. przed Chr.), “król Aramu, Recin, wraz z królem Izraela, Pekachem, synem Remaljahu, wyruszył przeciw Jerozolimie, aby ją podbić. (Nie mógł jej jednak zdobyć)" (7, 1). Celem ataku na Jerozolimę jest przyłączenie Judy do ich koalicji przeciw Asyrii. Król Judy popada w zwątpienie i nie...

4961

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]