Reklama

Alma - kobieta spełniona

Alma - kobieta spełniona

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Choć Księga Izajasza zawiera dość dużo odniesień do symboliki kobiecej, o konkretnych kobietach mówi zdecydowanie mniej. Najbardziej znany jest fragment odczytany w Nowym Testamencie jako spełniony w Maryi i Jezusie: Oto PANNA brzemienna rodzi syna i nadaje mu imię EMMANUEL (Iz 7, 14; por. Mt 1, 22n).
P

Przyzwyczailiśmy się do przyzywania tego tekstu w adwencie i okresie Bożego Narodzenia, taka chrześcijańska interpretacja jest nam bliska. Z drugiej strony, należy on do najbardziej problematycznych spośród tekstów starotestamentowych odnoszonych do Maryi. Jak zatem rozumieć Iz 7, 14 wraz z bliższym kontekstem? Jakie drogi prowadzą od tekstu do jego interpretacji mesjańskiej i, wynikającej z niej, maryjnej? Jakie pytania pozostają sporne między teologami i egzegetami?

Zapowiedź znaku pada w określonym kontekście politycznym. Gdy król Achaz wstąpił na tron królestwa Judy (w 735 r. przed Chr.), “król Aramu, Recin, wraz z królem Izraela, Pekachem, synem Remaljahu, wyruszył przeciw Jerozolimie, aby ją podbić. (Nie mógł jej jednak zdobyć)" (7, 1). Celem ataku na Jerozolimę jest przyłączenie Judy do ich koalicji przeciw Asyrii. Król Judy popada w zwątpienie i nie...

4961

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]