Reklama

Albo ksiądz, albo świecki

Albo ksiądz, albo świecki

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Papież uprościł procedury przenoszenia kapłanów do stanu świeckiego i udzielania dyspensy od obowiązku zachowania celibatu. Poinformował o tym w liście do biskupów prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummes.
W

W wypowiedzi dla mediów watykański hierarcha wyjaśnił, że wprowadzenie szybszych procedur administracyjnych wynika z nowych sytuacji, których nie przewidziano w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. Dotychczas bowiem często biskup zdany był na inicjatywę księdza, który porzucił kapłaństwo. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa podkreślił, że dzieci mają prawo, by ich ojciec znajdował się w uporządkowanej relacji w oczach Boga oraz żył w zgodzie z własnym sumieniem. "Pomoc tym osobom jest jedną z przyczyn wydania nowych norm" - zaznaczył.

Do tej pory było tak: ksiądz wiązał się z kobietą, zwykle rodziło się dziecko. Jeśli porzucał stan kapłański i podejmował próbę zawarcia cywilnego związku małżeńskiego, automatycznie spadała na niego kara suspensy, odbierająca mu prawo sprawowania i przyjmowania sakramentów oraz pełnienia kościelnych funkcji. Gdy chciał...

2922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]