Reklama

Proboszcz przed prawem

Proboszcz przed prawem

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Ks. Wojciech Lemański po dwóch upomnieniach kanonicznych otrzymał zakaz wypowiadania się w mediach i być może na tym się nie skończy. Czym niepokorny proboszcz z Jasienicy podpadł swojemu biskupowi?
Ks. Wojciech Lemański, maj 2013 r. Fot. FILIP KLIMASZEWSKI dla „TP”
S

Skromny, lecz radykalny. Wiejski proboszcz – a krytyczny i niezależny. Dostępny także dla tych, których spłoszyły lub zgorszyły kontakty z Kościołem.
Na swoim blogu pisze, że podczas kolędy nie odwiedził domu, po którego obejściu biegały ujadające psy. Uznał, że nie jest tam mile widziany – i dostrzegł analogię do sytuacji w Kościele: „Gdy przysłuchuję się kolejnym wypowiedziom niektórych przedstawicieli Kościoła w moim kraju, przypominam sobie tę scenę. Kogo ci ludzie, stojący za ogrodzeniem Kościoła, postrzegają jako reprezentantów tegoż Kościoła? Kogo spotykają, otwierając furtkę, i kogo usłyszą, gdy zdecydują się skorzystać z ewangelizacyjnego zaproszenia? Czy wejdą do środka, zniechęcani atakami nielicznych, nierasowych, mało reprezentatywnych, ale jakże głośno ujadających na każdego próbującego wejść, albo i na przechodzących mimo?”.
– Kiedy to się zaczęło, pierwszy...

20882

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]