Reklama

Afrykańskie precedensy

Afrykańskie precedensy

04.01.2011
Czyta się kilka minut
Laurent Gbagbo ma szansę przejść do historii jako kolejny afrykański przywódca, który sprawia, iż stereotypy na temat Czarnego Lądu przestają być stereotypami.
Z

Zabiegający o reelekcję prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej przegrał wybory - co się w Afryce zdarza - ale podobnie jak liczni koledzy nie chce rozstać się z urzędem i przywilejami. Kraj względnie spokojny, gospodarczo stabilny i zamożny (największy na świecie eksporter kakao) - stoi dziś u progu wojny domowej. Spór "na górze" szybko przeniósł się "na dół", odgrzewając podziały społeczne i religijne. W tle zaś mamy dawne mocarstwo kolonialne (Francja, posiadająca tam bazę wojskową), które tym razem wolałoby nie ingerować bezpośrednio, ale z drugiej strony nie może być bezczynne, skoro żyje tam 12 tys. "rodaków", a francuskie firmy wypracowują jedną trzecią PKB Wybrzeża. I tak dalej...

Według francuskiego dziennika lokalnego "Republicain Lorrain": "jeśli pominąć dramaty i katastrofy głodowe,

sprawy Afryki nigdy jeszcze nie wywołały tak wielkiej...

1637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]