Reklama

"Abattoir Blues / The Lyre Of Orpheus"

"Abattoir Blues / The Lyre Of Orpheus"

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Trzynasty album studyjny Nicka Cave'a i grupy The Bad Seeds jest pierwszym podwójnym i zarazem pierwszym nagranym bez udziału Blixy Bargelda, gitarzysty, który przez lata określał muzyczny styl zespołu. Wbrew przesądom i przekonaniu o ludzkiej niezastąpioności uznać wypada, iż trzynastka okazała się szczęśliwa, a odejście Bargelda mocno odświeżyło brzmienie - Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus to płyta przejmująco jasna i piękna.
A

Album dzieli się na dwie części - “Abbatoir Blues" jest bardziej bluesowy, łączy estetykę energetycznego gospel z wodewilowym rozbujaniem niczym z Kurta Weila, zaś “The Lyre Of Orpheus", z wyjątkiem utworu tytułowego, który zaskakuje energią tudzież przewrotnością tekstu, to nieustająca apoteoza miłości w balladowej oprawie.

Otwierający album “Get Ready for Love" - prawdziwy hymn gospel, tyle że zagrany trzy razy szybciej, w dodatku z punk-rockową ekspresją - jest znakomitą zapowiedzią zawartego na płycie ognia. Znakomicie brzmią szczególnie “Hiding All Away", “There She Goes My Beautiful Word", czy wstrząsający “Abattoir Blues". Z kolei “Spell" czy “Oh Children" - pochodzące z “The Lyre Of Orpheus" - poszerzone o brzmienie The London Community Gospel Choir to niemal gospelowe wersje mruczanych, cohenowskich ballad.

Cave, mistrz literackiego...

2480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]