Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Nina ma głos

Nina ma głos

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Kochana, znienawidzona, boska, diabelska, prawdziwa, pretensjonalna, podziwiana, krytykowana, była prawdziwą divą. Niepojętym błyskiem talentu.
MICHAEL OCHS ARCHIVES / GETTY IMAGES
K

Kiedy dogaśnie już sylwestra blask, ostatnie bąbelki szampańskiego nastroju ulotnią się z naszych głów, a szum w czaszce zleje się z szumem ekspresu syczącego pierwszą w Nowym Roku kawą, czy znajdzie się coś, co ugasi ten szmer, tę glątwę noworoczną, tę klątwę noworocznych postanowień? Jasne, że tak – będzie to głos Niny Simone.

Dlaczego nic na świecie nie potrafi nas tak utulić, zaleczyć, uszczęśliwić jak jej piosenki? Mamy je nie tylko w zakamarku ucha, ale też pod powieką, pojawiały się wszak w filmach Danny’ego Boyle’a, braci Coen, Bertolucciego, Lyncha, Michaela Manna. Ba, „Don’t Let Me Be Misunderstood” zabrzmiało w „Rewersie” Borysa Lankosza. Są zakodowane w naszych mózgach, sprawiając, że czujemy się po prostu lepiej. Kiedy słucha się jej piosenek – dzięki ci, o Spotify, za twą nadreprezentację nagrań koncertowych – zdumiewa ich stylistyczna wszechstronność i...

11432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tak pięknie, że zamiast słuchać Trojkowego Topu, będę słuchać miodu i żwirku w głosie Niny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]