Reklama

Ładowanie...

Grupa wysokiego ryzyka

25.07.2022
Czyta się kilka minut
The Bad Seeds w sierpniu zagrają w Polsce. Warren Ellis, który od dekady jest prawą ręką ich lidera, Nicka Cave’a, tłumaczy, dlaczego w muzyce warto szukać jedynie tego, co nieoczywiste.
Warren Ellis na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, sierpień 2014 r. EUAN CHERRY / BE&W
Z

Zapowiedzi głosiły, że dokument „This Much I Know To Be True” opowiada o wieloletniej relacji Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. W rzeczywistości w filmie Andrew Dominika dominuje jednak muzyka ich zespołu – The Bad Seeds. Anegdoty, błyskotliwe komentarze, krótkie scenki z udziałem przyjaciół stanowią jedynie interludia, którymi poprzetykane są nagrania utworów z płyt „Ghosteen” i „Carnage”. Nie ma tu miejsca na pogłębione psychologiczne portrety lub poważne muzyczne analizy – nie ten format, nie ten ciężar. „This Much I Know To Be True” potwierdza natomiast, że niewinny żart może czasem wyjawiać więcej niż przenikliwe studium osobowości.

Szara eminencja

W jednej z niewielu zawartych w filmie wypowiedzi Cave odnosi się do rosnącej pozycji Ellisa w zespole. Skrzypek dołączył do The Bad Seeds w połowie lat 90. jako muzyk sesyjny, by kilka lat później zostać pełnoprawnym...

12875

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]