Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Andrzej Brzeziecki laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

Andrzej Brzeziecki laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

14.02.2016
Czyta się kilka minut
Publicysta "Tygodnika", redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej" i autor książek o Białorusi został nagrodzony za wydaną w ubiegłym roku biografię Tadeusza Mazowieckiego.
Nagroda im. Jerzego Turowicza
Statuetka Nagrody im. Jerzego Turowicza / fot. Fundacja Jerzego Turowicza
B

Być wychowankiem "Tygodnika Powszechnego", napisać książkę o Tadeuszu Mazowieckim, wydać ją w Znaku i dostać za to Nagrodę Turowicza, to jak poczwórna kumulacja w Totolotku – powiedział Andrzej Brzeziecki, odbierając nagrodę. Zaś Adam Szostkiewicz w swojej laudacji podkreślał ścisłą więź między postaciami legendarnego redaktora naczelnego "Tygodnika" i pierwszego demokratycznego premiera. - Mazowiecki to był nasz premier, tak jak Turowicz był naszym redaktorem - mówił, nawiązując do podtytułu książki Brzezieckiego: "biografia naszego premiera". - To byli nasi mistrzowie.

Andrzej Brzeziecki
Andrzej Brzeziecki / fot. Grażyna Makara

Andrzej Brzeziecki jest redaktorem naczelnym „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”, dla którego m.in. relacjonował Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie. Obecnie stały współpracownik i publicysta „TP”. Absolwent historii UJ. Autor i współautor (z Małgorzatą Nocuń) książek: „Przed Bogiem” (2005), „Białoruś – kartofle i dżinsy” (2007), „Ograbiony naród ‒ rozmowy z intelektualistami białoruskimi” (2008), „Lekcje historii PRL ‒ w rozmowach” (2009), „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” (2014).

To już trzecia edycja Nagrody im. Jerzego Turowicza, ustanowionej w 2013 r. przez Fundację Jerzego Turowicza. Przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów i wartości, które były bliskie Jerzemu Turowiczowi, takich jak personalistyczne podejście do człowieka, oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie i otwarte na inne nurty myślenia, tolerancja i dialog, sprzeciw wobec postaw ksenofobicznych, zwłaszcza antysemityzmu, prymat swobody poszukiwań nad ideologią. Dotychczas nagrodzeni zostali Joanna Olczak-Ronikier za biografię Janusza Korczaka i Marcin Zaremba za książkę „Wielka trwoga. Polska 1944–1947”. W kapitule Nagrody zasiadają Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Tomasz Cyz, Marcin Król, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz, a przewodniczy jej Tomasz Fiałkowski.

Przeczytaj także:

  • „Don Kichot Mazowiecki”Nie miał czasu, by knuć po restauracjach. Luźniej rozmawiał wieczorami przy koniaku, ale uważał na słowa. A przecież to właśnie wtedy państwo przypominało kupę kamieni – pisze Andrzej Brzeziecki.
  • „Model relacji państwo–Kościół jest w Polsce zagrożony. Przestrzegam przed tym, co się stało w innych krajach, gdzie świątynie były pełne, a kryzys wewnętrzny i negatywne zjawiska w Kościele doprowadziły do kompletnej laicyzacji” – mówił Tadeusz Mazowiecki w rozmowie z Andrzejem Brzezieckim i Michałem Okońskim

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]