Reklama

Andrzej Brzeziecki laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

Andrzej Brzeziecki laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

14.02.2016
Czyta się kilka minut
Publicysta "Tygodnika", redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej" i autor książek o Białorusi został nagrodzony za wydaną w ubiegłym roku biografię Tadeusza Mazowieckiego.
Nagroda im. Jerzego Turowicza
Statuetka Nagrody im. Jerzego Turowicza / fot. Fundacja Jerzego Turowicza
B

Być wychowankiem "Tygodnika Powszechnego", napisać książkę o Tadeuszu Mazowieckim, wydać ją w Znaku i dostać za to Nagrodę Turowicza, to jak poczwórna kumulacja w Totolotku – powiedział Andrzej Brzeziecki, odbierając nagrodę. Zaś Adam Szostkiewicz w swojej laudacji podkreślał ścisłą więź między postaciami legendarnego redaktora naczelnego "Tygodnika" i pierwszego demokratycznego premiera. - Mazowiecki to był nasz premier, tak jak Turowicz był naszym redaktorem - mówił, nawiązując do podtytułu książki Brzezieckiego: "biografia naszego premiera". - To byli nasi mistrzowie.

Andrzej Brzeziecki
Andrzej Brzeziecki / fot. Grażyna Makara

Andrzej Brzeziecki jest redaktorem naczelnym „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat był dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”, dla którego m.in. relacjonował Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie. Obecnie stały współpracownik i publicysta „TP”. Absolwent historii UJ. Autor i współautor (z Małgorzatą Nocuń) książek: „Przed Bogiem” (2005), „Białoruś – kartofle i dżinsy” (2007), „Ograbiony naród ‒ rozmowy z intelektualistami białoruskimi” (2008), „Lekcje historii PRL ‒ w rozmowach” (2009), „Łukaszenka. Niedoszły car Rosji” (2014).

To już trzecia edycja Nagrody im. Jerzego Turowicza, ustanowionej w 2013 r. przez Fundację Jerzego Turowicza. Przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów i wartości, które były bliskie Jerzemu Turowiczowi, takich jak personalistyczne podejście do człowieka, oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie i otwarte na inne nurty myślenia, tolerancja i dialog, sprzeciw wobec postaw ksenofobicznych, zwłaszcza antysemityzmu, prymat swobody poszukiwań nad ideologią. Dotychczas nagrodzeni zostali Joanna Olczak-Ronikier za biografię Janusza Korczaka i Marcin Zaremba za książkę „Wielka trwoga. Polska 1944–1947”. W kapitule Nagrody zasiadają Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Tomasz Cyz, Marcin Król, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz, a przewodniczy jej Tomasz Fiałkowski.

Przeczytaj także:

  • „Don Kichot Mazowiecki”Nie miał czasu, by knuć po restauracjach. Luźniej rozmawiał wieczorami przy koniaku, ale uważał na słowa. A przecież to właśnie wtedy państwo przypominało kupę kamieni – pisze Andrzej Brzeziecki.
  • „Model relacji państwo–Kościół jest w Polsce zagrożony. Przestrzegam przed tym, co się stało w innych krajach, gdzie świątynie były pełne, a kryzys wewnętrzny i negatywne zjawiska w Kościele doprowadziły do kompletnej laicyzacji” – mówił Tadeusz Mazowiecki w rozmowie z Andrzejem Brzezieckim i Michałem Okońskim

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]