Reklama

Żyjmy krócej

Żyjmy krócej

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Gra toczy się o wysoką stawkę: ponad 270 miliardów należnych przyszłym emerytom i o kapitał polityczny, który rząd może stracić. Czy wielki plan reformy emerytalnej sprzed 13 lat okazał się klapą?
O

Od dwóch tygodni jesteśmy świadkami kolejnej odsłony walki, którą fundusze emerytalne prowadzą z ministrem finansów. Jakie są źródła tego sporu? Wojciech Nagel, szef izby zrzeszającej OFE, pod koniec marca zaproponował, by osoba przechodząca na emeryturę dostawała wybór, co zrobić z pieniędzmi zgromadzonymi w tzw. drugim filarze: albo emerytura dożywotnia, albo podzielenie zgromadzonego kapitału na raty i wypłacanie go przez kilka czy kilkanaście lat do wyczerpania środków – jednak nie do śmierci. Co istotne, w drugim przypadku środki na koncie w OFE byłyby dziedziczone przez rodzinę w sytuacji, jeżeli emeryt umrze przed zakończeniem okresu wypłat. W pierwszym z kolei ma on gwarancję dożywotnich świadczeń, ale musi się liczyć z nieco niższą emeryturą, a pozostałe na koncie środki po jego śmierci nie trafią do spadkobierców.
Żadne z tych rozwiązań z punktu widzenia przyszłego...

12120

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]