Reklama

Żydzi jako nowy priorytet IPN

Żydzi jako nowy priorytet IPN

01.10.2018
Czyta się kilka minut
W

Wśród tzw. Centralnych Projektów Badawczych IPN znalazły się stosunki polsko-żydowskie w latach 1918-68 i z tej wiadomości należałoby się właściwie ucieszyć – przecież to, że śmierć i wygnanie ponad trzech milionów obywateli Rzeczypospolitej powinno należeć do najważniejszych tematów dla instytucji powołanej do dbania o naszą zbiorową pamięć, wydaje się oczywistością.

Problem w tym, że sposób, w jaki IPN przedstawia swój projekt, budzi wątpliwości. Nie chodzi tylko o obsadę personalną (jeden z oddelegowanych do tematu badaczy, dr Janusz Kłapeć, przyznaje w rozmowie z radiem Tok FM, że dotąd zajmował się innymi kwestiami, koordynator zaś, dr Tomasz Domański, przedstawił się ekspertom od stosunków polsko-żydowskich dość arogancką wypowiedzią podczas kwietniowej debaty w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN). Chodzi też o z góry przyjęte założenia: na stronie Instytutu czytamy, że „przede wszystkim w ramach projektu kompleksowo będzie badana kwestia pomocy świadczonej Żydom przez Polaków w okresie okupacji niemieckiej”. Po drugie, IPN wprost deklaruje, że jego celem jest „zmiana istniejącej narracji historycznej” z „dominującego obecnie nurtu badania postaw Polaków wobec Żydów na rzecz badania również postaw Żydów wobec Polaków i państwa polskiego”. Czy można zrozumieć śmierć i wygnanie milionów współobywateli stosując takie podejście do tematu? Pytanie jest, niestety, retoryczne. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

IPN, instytucja powolana do dbania o nasza zbiorowa pamiec wzbudza watpliwosci Michala Okonskiego bo ani obsada ani definicja celow badan nie sa dla niego przekonywujace. Zaluje on ze zmieniono « badanie postaw Polakow wobec Zydow » na « badanie postaw Polakow wobec Zydow i badanie rowniez postaw Zydow wobec Polakow » bo uwaza ze to nie jest dobre podejscie do tematu. Szkoda ze Michal Okonski nie zadal sobie trudu zeby wytlumaczyc to przekonanie zamiast uznac je za oczywiste.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]