Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Życie spełnione

Życie spełnione

06.09.2014
Czyta się kilka minut
Opowieść o sobie jednego z najbardziej znanych w Polsce księży. Wywiad-rzeka pozwala poza niezłomnym obrońcą zasad zobaczyć człowieka.
N

Niezwykle ciekawe jest to spotkanie dokonujące się poza polem bitwy. Patrząc na ks. Dariusza Oko w telewizji, trudno nie zapytać: co to za człowiek? I oto z rozbrajającą szczerością odpowiada na wszystkie pytania Piotra Litki, kreśli swój autoportret. Autoportret człowieka spełnionego i przekonanego o swej wyjątkowości i misji. Syn rodziny (dziadkowie), która w czasie wojny uratowała ok. 25 Żydów. W szkole prymus, dwukrotnie pierwsze miejsce na olimpiadzie z fizyki. Uczony (dwa doktoraty: z filozofii i teologii, plus habilitacja), uczeń mistrzów, on sam otoczony uczniami i wybitnymi przyjaciółmi, sportowiec (narty, piłka ręczna, pływanie), globtroter, kaznodzieja-wykładowca słuchany przez miliony, wspierany (jak sam mówi) przez setki ludzi, popierany i chwalony przez kardynałów, biskupów, profesorów nauk humanistycznych i przyrodniczych, siostry zakonne i ludzi świeckich. Prześladowany świadek wiary.
Mówi: „Czuję, jakbym był opatrznościowo przyprowadzony na tę godzinę”. Mówi (cytat za portalem „Frondy”): „Przy całej skromności muszę przyznać, że mam wyjątkową wiedzę w Polsce, mało jest tak wykształconych ludzi. Mam głęboką wiedzę teologiczną i filozoficzną... Moim doktoratem zachwycał się ks. Tischner, wspierał mnie. Jestem wychowankiem kard. Jaworskiego, był to jeden z najbliższych przyjaciół Ojca Świętego. Widzę tu pewną dynastię myśli”. A do tego sympatyczny człowiek, o czym można się przekonać choćby oglądając liczne w książce zdjęcia. Nie przemawia do nas doktryner ani fanatyk, ale człowiek głęboko przekonany, że został obdarzony misją.

„Moje życie. Z ks. Dariuszem Oko rozmawia Piotr Litka”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2014

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]