Reklama

Ciemne oblicze Słowacji

Ciemne oblicze Słowacji

11.03.2019
Czyta się kilka minut
MAREK VAGOVIČ, szef działu śledczego portalu Aktuality.sk: My, dziennikarze, od dawna pisaliśmy, że krajem rządzi hermetyczna elita, z silną oligarchią i powiązaniami ze światem przestępczym. Teraz dostrzegli to także obywatele.
MAREK VAGOVIČ, szef działu śledczego portalu Aktuality.sk: / FOT. DARIUSZ KAŁAN
D

DARIUSZ KAŁAN: To już rok.

MAREK VAGOVIČ: Wiele rzeczy się zmieniło na lepsze, z szachownicy spadły ważne figurki. Ale system jeszcze się trzyma.

Po morderstwie Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej do dymisji podali się premier, minister spraw wewnętrznych i szef policji. Kluczowe postaci rządzącej od ponad dekady partii Smer–Sociálna Demokracia. To mało?

Nadal mają duże wpływy. Myślę, że wybory powinny odbyć się zaraz po jego śmierci. Ale istotne jest coś innego. Ludzie się obudzili. To smutne, że trzeba było tak tragicznego wydarzenia, bo my, dziennikarze, od dawna zwracaliśmy uwagę na drugą twarz Słowacji: skorumpowanej, rządzonej przez hermetyczną elitę, z silną oligarchią i niejasnymi powiązaniami ze światem przestępczym. Teraz dostrzegli to także obywatele. Jak jest ważny powód, to wychodzą na ulicę. A politycy to widzą i...

9622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]