Reklama

Religijny entuzjasta

Religijny entuzjasta

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Każdy ruch religijny, zwłaszcza, gdy zaczyna mieć charakter masowy, nieuchronnie się instytucjonalizuje. Niewielkie elitarne grupy chasydzkich pneumatyków mogły mieć partnerski charakter i nie zawsze wyłaniały przywódcę. Ale ruch masowy wymaga struktury, przywództwa, no i przede wszystkim stabilności.
Rodzina chasydzka w Bochni
A

AGNIESZKA SABOR: - Wydawać by się mogło, że współczesna kultura polska bardzo dobrze zna pojęcie chasydyzmu i jego historię. Tymczasem Pana książka jest jedną z pierwszych prac naukowych poświęconych temu zjawisku, jakie powstały w powojennej Polsce. Jak to możliwe?

JAN DOKTÓR: - Rzeczywiście, dopiero teraz wyrasta pokolenie badaczy zajmujących się tym tematem. Ostatnim polskim badaczem chasydyzmu dużego formatu był Ignacy Schiper, który swe “Przyczynki do dziejów chasydyzmu w Polsce" napisał w warszawskim getcie.

- Wprowadza Pan nieznane dotąd w literaturze fachowej pojęcie "chasydyzmu polskiego". Co ono oznacza?

- Do tej pory mówiono przede wszystkim o tzw. chasydyzmie besztiańskim, czyli związanym z osobą Baal Szem Towa, Beszta - uznawanego za twórcę tego ruchu. Jednak chasydyzm narodził się...

16544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]