Reklama

Przeoczona tradycja

Przeoczona tradycja

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Jeśli ktokolwiek zadaje pytanie o to, co to znaczy być Żydem i jak być Żydem podczas i po Zagładzie (zwłaszcza w powojennej i dzisiejszej Polsce), nie może nie zatrzymać się przy osobie Marka Edelmana.
Marek Edelman (fot. Andrzej Kramarz)
J

Jestem wydawcą i redaktorem ,,Zeszytów Literackich". Od lat zabiegam o współpracę Marka Edelmana, w przeświadczeniu, że każda jego wypowiedź publiczna ma olbrzymią wagę. Poczuwam się do odpowiedzialności za to, żeby głos i postać tego bohaterskiego i miarodajnego świadka Zagłady Żydów polskich, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, strażnika cieni poległych i zamordowanych oraz ,,ojca założyciela" środowiska laickiej mniejszości żydowskiej w Polsce powojennej - przetrwały w pamięci społeczeństwa, a zwłaszcza najmłodszych, wstępujących w życie pokoleń.

Myślę zresztą, że mało kto w Polsce może zadać pytanie: kto to jest Marek Edelman? Kim on jest? Kto to jest i kim on jest, wiemy wszyscy.

Dlatego zaalarmował mnie list Joanny Tokarskiej-Bakir (,,Gazeta Wyborcza" z 29 grudnia 2005 r.), w którym autorka stwierdziła, że ukazała się...

11036

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]