Reklama

Każdy walczy o swoje

Każdy walczy o swoje

18.06.2007
Czyta się kilka minut
Służba zdrowia od miesiąca strajkuje, choć nie przestaje leczyć. Strajkowali nauczyciele, pracownicy supermarketów, w wielu firmach na parę godzin przerwano pracę. Na kolei trwa referendum w sprawie strajku generalnego. Czy oznacza to, że po kilku latach społecznego spokoju, przerywanego tylko demonstracjami górników, czeka nas okres protestów pracowniczych?.
Fot. GRZEGORZ CELEJEWSKI – Agencja Gazeta
R

Raczej nie - przede wszystkim dlatego że strajki wynikają z różnych przyczyn i mają różny wymiar. Najczęściej są to zwyczajne targi o pieniądze. W grę wchodzą także zabiegi o utrzymanie przywilejów emerytalnych i zapewnienie prawa do emerytur pomostowych: tu drogę wytyczyli górnicy jeszcze za poprzedniego rządu. Kolejnym powodem jest niezakończona reforma służby zdrowia. Na to nakładają się dodatkowe przyczyny - wzburzenie środowiska lekarskiego i (w mniejszym stopniu) nauczycielskiego, które odbierają poczynania rządu jako naruszenie ich godności zawodowej. W Bogdance chodziło o zapobieżenie połączeniu kopalni z grupą Enea i Elektrownią Kozienice, w piskiej Sklejce pracownicy sprzeciwiali się narzuceniu spółce władz z partyjnego nadania...

Czasem trzeba tupnąć

Najmniejsze zaskoczenie budzą targi o pieniądze, których można się...

10458

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]