Reklama

Ładowanie...

Zmiana bez zmiany

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Czy prezydent Barack Obama, który wygrał pod hasłem "zmiany", rzeczywiście zmieni amerykańską politykę zagraniczną? Czy zmieni świat? I czy chce go w ogóle zmieniać?
Z

Został 44. prezydentem USA - i wydaje się, że okazja do skierowania polityki USA na nowe tory jest idealna. Prezydent Obama może liczyć na poparcie w Kongresie, gdzie Demokratom udało się zdominować Republikanów. Będzie też naturalnym ich kandydatem w kolejnych wyborach za cztery lata. Daje mu to duże pole manewru - ale tylko pozornie. Bo jednocześnie będzie musiał sprostać ogromnym oczekiwaniom i problemom. Amerykanie są rozczarowani dwiema kadencjami George’a W. Busha, w rankingach niepopularności bijącego wyniki Nixona z czasów afery Watergate. Kryzys ekonomiczny jest daleki od rozwiązania, a w polityce międzynarodowej entuzjazm niektórych partnerów (zwłaszcza z UE) - wywołany samą zmianą w Białym Domu - nie może przesłonić kłopotów w Iraku, Iranie, Afganistanie itd.

Jak zatem rysują się perspektywy prezydentury Obamy? Czy oprze się na aktywnym działaniu,...

16646

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]