Byle dalej stąd

Co takiego stało się z nami, że przeszłość – bo już nie przyszłość – pobudza dziś zbiorową wyobraźnię? Dlaczego stała się najskuteczniejszym paliwem politycznych namiętności?

Reklama

Byle dalej stąd

Byle dalej stąd

23.07.2018
Czyta się kilka minut
Co takiego stało się z nami, że przeszłość – bo już nie przyszłość – pobudza dziś zbiorową wyobraźnię? Dlaczego stała się najskuteczniejszym paliwem politycznych namiętności?
Zygmunt Bauman LEONARDO CENDAMO / LEEMAGE / EAST NEWS
F

Franz Kafka tak to opisał w swoim opowiadaniu: „Z daleka usłyszałem granie trąbki, zapytałem służącego, co to znaczy. Nie wiedział o niczym i nic nie słyszał. Przy bramie zatrzymał mnie i zapytał:

– Dokąd pan jedzie?

– Nie wiem – powiedziałem – byle dalej stąd, byle dalej. Tylko dalej, jedynie tak mogę osiągnąć swój cel.

– Znasz zatem swój cel? – zapytał.

– Tak – odparłem – powiedziałem przecież. Oddalić się stąd – oto mój cel”.

Ten fragment przypomina w swojej ostatniej książce „Retrotopia” Zygmunt Bauman. Pytał w niej, od czego staramy się uwolnić i ku czemu zmierzamy. Tylko tyle, aż tyle.

Wydana niedawno, została uznana za doskonały opis nas – współczesnego Zachodu. Czy rzeczywiście nim jest? Przecież nowy kształt świata rodzi się właśnie na naszych oczach.

Utopia w stylu retro

Czym jest tytułowa retrotopia? Jak każde...

19504

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nic juz innego nie pozostalo w tym kraju bez perspektyw. Acha tylko porzucajac juz totalnie wszystko -prosze nie zapomniec tez swojej marzycielskiej FAJKI.

tym bardziej, że ani razu nie pada idiotyczne 500+

W którym roku George Lakoff zdobył rzekomo Nobla?

George - co prawda nie Lakoff, tylko Akerlof. Ważne, że powiedział. Albo i nie powiedział, bo myśl tu i ówdzie cytowana, jednak bez powoływania się na Akerlofa czy (jak mu tam miało być?) Lakoffa. Wyszukanie źródła pozostawmy niejakiemu Ebenezerowi Rojtowi, którego blog "Kompromitacje" przy okazji polecam. Żeby było całkiem a propos: kompromitacje.blogspot.com/2014/04/bauman-przepisuje-z-wikipedii.html ;)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]