Reklama

Ładowanie...

Ameryka się zmieni

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Dla nas trzy najważniejsze obszary polityki USA to Irak, Iran i stosunki transatlantyckie. W tych sprawach kandydaci obu partii mają inne poglądy niż odchodzący prezydent Bush.
Irak, sierpień 2003 r. /fot. KNA-Bild
C

Cały świat się nam przygląda" - stwierdził Barack Obama, mając na myśli fascynację wyborami w USA. Faktycznie, zwykły Polak, Islandczyk czy Kazach słyszał o Obamie, a często wie nawet, dlaczego tak ważne są prawybory w prowin­cjonalnej Pensylwanii. Powód zainteresowania jest oczywisty: Ameryka jest i będzie supermocarstwem, którego polityka wpływa na nas wszystkich.

Nie sposób przewidzieć, kto będzie nowym prezydentem. Ale wiadomo już, że ten ktoś może zapomnieć o wakacjach. Nowy prezydent wprowadzi się do Białego Domu w sytuacji nieporównanie trudniejszej niż George W. Bush. Stany są uwikłane w wojny na dwóch frontach, są potężnie zadłużone, a cena ropy jest prawie trzykrotnie wyższa niż w 2000 r. Co najważniejsze, Stany straciły magię przyciągania: większość świata uważa je za zagrożenie.

Wiele z tych negatywnych trendów, głównie wojna w ...

4740

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]