Reklama

Ameryka się zmieni

Ameryka się zmieni

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Dla nas trzy najważniejsze obszary polityki USA to Irak, Iran i stosunki transatlantyckie. W tych sprawach kandydaci obu partii mają inne poglądy niż odchodzący prezydent Bush.
Irak, sierpień 2003 r. /fot. KNA-Bild
C

Cały świat się nam przygląda" - stwierdził Barack Obama, mając na myśli fascynację wyborami w USA. Faktycznie, zwykły Polak, Islandczyk czy Kazach słyszał o Obamie, a często wie nawet, dlaczego tak ważne są prawybory w prowin­cjonalnej Pensylwanii. Powód zainteresowania jest oczywisty: Ameryka jest i będzie supermocarstwem, którego polityka wpływa na nas wszystkich.

Nie sposób przewidzieć, kto będzie nowym prezydentem. Ale wiadomo już, że ten ktoś może zapomnieć o wakacjach. Nowy prezydent wprowadzi się do Białego Domu w sytuacji nieporównanie trudniejszej niż George W. Bush. Stany są uwikłane w wojny na dwóch frontach, są potężnie zadłużone, a cena ropy jest prawie trzykrotnie wyższa niż w 2000 r. Co najważniejsze, Stany straciły magię przyciągania: większość świata uważa je za zagrożenie.

Wiele z tych negatywnych trendów, głównie wojna w ...

4740

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]