Reklama

Ładowanie...

Złoty gołąb

11.08.2019
Czyta się kilka minut
„Skrzydła gołębicy pokrywają się srebrem / A pióra jej skrzydeł mienią się złotem” (Ps 68, 14).
G

Gołąb jest jednym z ważnych symboli Izraela. Opowieść, którą przytoczę, znalazłem w jednym z wielu kazań rabina Abrahama Kuka, kabalisty, talmudysty, a przede wszystkim religijnego syjonisty. Wywodził się z dzisiejszej Łotwy, jego rodzina od pokoleń była związana z chasydyzmem. Po przybyciu do Palestyny był rabinem Jaffy i okolicznych wspólnot rolnych, a gdy powstał rabinat palestyński, wybrany został pierwszym naczelnym rabinem Izraela w brytyjskim protektoracie obejmującym ziemię obiecaną. Zmarł w roku 1935.

Teraz czas na talmudyczną opowieść. Dotyczy babilońskiego uczonego z IV wieku wspólnej ery, Rabba bar Hanna. Wędrował z karawaną. Zatrzymali się na chwilę odpoczynku, zjedli posiłek i ruszyli dalej. Nagle Bar Hanna zdał sobie sprawę, że po jedzeniu nie odmówił Birkat Hamazon, modlitwy dziękczynnej po posiłku. Pomyślał: powinienem powiedzieć pozostałym, że muszę wrócić...

2734

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]