Reklama

Ze świata i dla świata

Ze świata i dla świata

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Zasadność wprowadzenia w Polsce diakonatu stałego wiąże się z poszanowaniem różnorodności powołań i urzeczywistnieniem soborowej wizji Kościoła jako wspólnoty, a nie z koniecznością reagowania na spadającą liczbę księży.
P

Pierwsze decyzje zapadły na posiedzeniu Konferencji Episkopatu w czerwcu 2001 r. 22 stycznia 2004 r. Kongregacja Wychowania Katolickiego zatwierdziła dokument o formacji, życiu i posłudze diakonów stałych w Polsce, przyjęty ostatecznie podczas marcowego zebrania biskupów. Czy w decyzjach tych powinniśmy widzieć zapowiedź rewolucyjnych zmian czy spóźnione świadectwo, że nasz Kościół zaczął respektować soborowe postanowienia?

Nie ma dziś w Polsce ani jednego stałego diakona, a zgodności opinii wobec tej formy posługi pewnie długo jeszcze nie będzie. Najczęstszym kontrargumentem jest stwierdzenie: “Nie ma takiej potrzeby", poparte dużą liczbą powołań kapłańskich i zakonnych. Jako pierwszy mówił tak w 1962 r. ówczesny rektor KUL, bp Marian Rechowicz, ale w wielu środowiskach ten sposób myślenia przetrwał do dzisiaj. I rzeczywiście: może się wydawać, że w Polsce,...

9541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]