Reklama

Powołane do służby

Powołane do służby

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Franciszek zapowiedział powstanie komisji ds. diakonatu kobiet. Czy to szansa na dokończenie jednej z reform proponowanych jeszcze przez Sobór Watykański II?
Fot. Ryan Michael Rodrigo / GETTY IMAGES
D

Dlaczego Kościół nie dopuszcza kobiet do posługi diakonatu? W minionym tygodniu takie właśnie pytanie zadały papieżowi siostry zakonne. Podczas spotkania Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych – na które 12 maja zjechało do Rzymu 900 zakonnic z całego świata – siostry postulowały, by utworzono komisję, która przestudiuje ten temat. „Powołać komisję, która przestudiuje pytanie?” – zapytał głośno papież. I dodał: – „Tak, wierzę, że to może być dobre dla Kościoła”.

„Nie dla kapłaństwa”

Natalie Terry, Connie Walsh i Cynthia Bowns czują się powołane do diakonatu. Connie uważa, że właśnie on jest jej drogą, nie zaś kapłaństwo czy życie zakonne. Cyntia towarzyszyła mężowi w jego przygotowaniu do święceń diakonatu. Proboszcz i tak odsyła parafian do niej po kierownictwo duchowe, a ci właściwie sądzą, że ordynowano ją na...

15125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czytałam, że jest takie zjawisko, iż tematy dotyczące kobiet powszechnie postrzega się jako tematy DLA KOBIET. W efekcie nie czytają ich mężczyźni, a także wiele kobiet, które nie chcą być identyfikowane z "babskimi tematami". A przecież problem kobiety to problem człowieka, w dodatku żyjącego w społeczeństwie, więc także wśród mężczyzn. Czas to dostrzec. Stanie się to widoczne właśnie w kryzysie dotychczasowych ról w Kościele: mężczyzny, który zostawał księdzem, lub kobiety, która zostawała zakonnicą-służącą na parafii, gosposią księdza, parafianką sprzątającą kościół. Obecnie coraz mniej mężczyzn chce zostać księdzem (w naszej diecezji ogłoszono to z ambon), a młode kobiety nie chcą już być służącymi, czy to w habicie, czy bez. Czas na szczerą rozmowę z nimi wszystkimi na temat tego, w jaki sposób chcieliby służyć Kościołowi, jakie chcieliby mieć w nim miejsce, ponieważ może się okazać, że za chwilę będzie za późno i ludzie po prostu odejdą. Nie będzie miał kto służyć i nie będzie komu. Dotknie to nas wszystkich.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]