Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Powołane do służby

Powołane do służby

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Franciszek zapowiedział powstanie komisji ds. diakonatu kobiet. Czy to szansa na dokończenie jednej z reform proponowanych jeszcze przez Sobór Watykański II?
Fot. Ryan Michael Rodrigo / GETTY IMAGES
D

Dlaczego Kościół nie dopuszcza kobiet do posługi diakonatu? W minionym tygodniu takie właśnie pytanie zadały papieżowi siostry zakonne. Podczas spotkania Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych – na które 12 maja zjechało do Rzymu 900 zakonnic z całego świata – siostry postulowały, by utworzono komisję, która przestudiuje ten temat. „Powołać komisję, która przestudiuje pytanie?” – zapytał głośno papież. I dodał: – „Tak, wierzę, że to może być dobre dla Kościoła”.

„Nie dla kapłaństwa”

Natalie Terry, Connie Walsh i Cynthia Bowns czują się powołane do diakonatu. Connie uważa, że właśnie on jest jej drogą, nie zaś kapłaństwo czy życie zakonne. Cyntia towarzyszyła mężowi w jego przygotowaniu do święceń diakonatu. Proboszcz i tak odsyła parafian do niej po kierownictwo duchowe, a ci właściwie sądzą, że ordynowano ją na...

15125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czytałam, że jest takie zjawisko, iż tematy dotyczące kobiet powszechnie postrzega się jako tematy DLA KOBIET. W efekcie nie czytają ich mężczyźni, a także wiele kobiet, które nie chcą być identyfikowane z "babskimi tematami". A przecież problem kobiety to problem człowieka, w dodatku żyjącego w społeczeństwie, więc także wśród mężczyzn. Czas to dostrzec. Stanie się to widoczne właśnie w kryzysie dotychczasowych ról w Kościele: mężczyzny, który zostawał księdzem, lub kobiety, która zostawała zakonnicą-służącą na parafii, gosposią księdza, parafianką sprzątającą kościół. Obecnie coraz mniej mężczyzn chce zostać księdzem (w naszej diecezji ogłoszono to z ambon), a młode kobiety nie chcą już być służącymi, czy to w habicie, czy bez. Czas na szczerą rozmowę z nimi wszystkimi na temat tego, w jaki sposób chcieliby służyć Kościołowi, jakie chcieliby mieć w nim miejsce, ponieważ może się okazać, że za chwilę będzie za późno i ludzie po prostu odejdą. Nie będzie miał kto służyć i nie będzie komu. Dotknie to nas wszystkich.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]