Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wbrew nadziei wierzymy nadziei

Wbrew nadziei wierzymy nadziei

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Pierwszych diakonów powoływali Apostołowie, aby odciążyli ich w pracy. Diakoni zajmowali się chorymi, ubogimi, czasem również nauczaniem (jednym z pierwszych był św. Szczepan). Zdarzało się, że wybierano ich papieżami (przed objęciem władzy uzupełniali święcenia). Po tysiącu lat biskupi znieśli diakonat stały; odtąd był tylko jednym ze stopni do święceń kapłańskich.
U

Urząd stałych diakonów przywrócił dopiero Sobór Watykański II. 28 kwietnia 1968 r. w Kolonii wyświęcono pierwszych pięciu żonatych mężczyzn. Mogli odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać Komunii i głosić kazania. Na świecie pracuje dziś 30 tys. diakonów stałych.

Cztery lata temu możliwość ich wyświęcania wprowadził Episkopat Polski. 6 stycznia 2005 r. biskup toruński Andrzej Suski jako pierwszy wydał dekret ustanawiający diakonat stały w diecezji. W jego ślady poszedł ordynariusz warmiński Edmund Piszcz. Jesienią rozpoczął działalność pierwszy Ośrodek Formacji dla Diakonów Stałych w Przysieku k. Torunia. Kurs potrwa trzy lata.

Żeby zostać diakonem stałym, trzeba mieć 35 lat i pięcioletni staż małżeński. Kawaler musi skończyć 25 lat i zobowiązać się do życia w celibacie. Potrzebna jest także opinia od proboszcza...

17886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]