Reklama

Zdziczała królowa

Zdziczała królowa

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Na początku Roku Wisły trzeba sobie powiedzieć jasno: Wisły są trzy, a nie jedna.
Ujęcie wody na Wiśle w Warszawie Fot. Kacper Kowalski / FORUM
K

Karton jak każdy inny, na 15 półlitrówek, pewnie wyniesiony z zaplecza osiedlowego sklepu przed remontem. Na zamknięciu zielonym markerem ktoś napisał „Wisła”. Na wierzchu kurz. W środku parę książek, skserowane rozdziały z innych, maszynowe brudnopisy wywiadów. I teczki: „Powodzie”. „Dokumentacja”. „Rozmaitości do wykorzystania”. Wszystko uszeregowane według miast i regionów. Osobno Sandomierz, Włocławek, Nieszawa, Kujawy. Pokreślone, z marginesami zapisanymi, jakby papier oblazły mrówki. Razem pewnie z dziesięć kilogramów.

Ale jeśli w zawód dziennikarza wchodziłeś w pierwszej dekadzie XXI wieku, a w rękach trzymasz owoce zbierania materiałów do książki jednego z najważniejszych reporterów drugiej połowy wieku poprzedniego, to tych kilogramów siłą rzeczy przybywa. Karton spędził co najmniej dziewięć ostatnich lat w piwnicy na warszawskim Grochowie. Wojciech Giełżyński...

13754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]