Reklama

Ładowanie...

Merkel po raz czwarty

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Na trzy miesiące przed wyborami do Bundestagu niemiecką debatę kształtuje polityka zagraniczna. Zwłaszcza stosunek do USA i prezydenta Trumpa.
Angela Merkel, Berlin, 2 czerwca 2017 r. REX / Shutterstock / EAST NEWS
P

Polityczne dyskusje przy piwie rzadko niosą poważne skutki. Chyba że wypowiada się kanclerz Merkel, a w Niemczech idą wybory. „Czasy, w których w pełni mogliśmy się zdać na innych, są nieco za nami” – to zdanie brzmi z pozoru ogólnie i zachowawczo. Czyli typowo dla Angeli Merkel, znanej z niechęci do skrajnych pozycji i odwlekania decyzji do ostatniej chwili. A jednak te słowa, wypowiedziane w namiocie piwnym w Monachium, na spotkaniu z bawarską CSU („siostrzaną” partią CDU), wywołały wiele dyskusji w Niemczech i za granicą. „My, Europejczycy, musimy wziąć swój los we własne ręce” – dodała jeszcze pani kanclerz.

Nie wypowiedziała nawet nazwiska Donalda Trumpa, ale jej słowa odczytano jako krytykę prezydenta USA. Szefowa niemieckiego rządu krytycznie relacjonowała ich spotkanie podczas majowego szczytu G7 na Sycylii. To tam, według ustaleń niemieckich mediów, pozostali...

12172

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]