Reklama

Zbrodnia pod gomółką twarogu

Zbrodnia pod gomółką twarogu

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Simenonowi udała się rzecz niezwykła: opis dokonanej na zimno zbrodni, okraszony nieprzyzwoitym bogactwem szczegółów.
N

Niektórzy pisarze tworzyli w mękach, jak choćby Flaubert. Georges Simenon (1903-1989) należy do rzadkich autorów, którym pisanie przychodziło z łatwością. Pobił wszelkie rekordy: ponad 400 książek, przekłady na kilkadziesiąt języków, ponad 500 milionów egzemplarzy na całym świecie. Już jako nastolatek Simenon parał się dziennikarstwem i w młodości wydał 190 książek pod siedemnastoma pseudonimami. Po takim treningu powieść pisał w kilka dni. Żył z zegarkiem w ręku, precyzyjnie normując nie tylko czas pracy, ale także miłości i posiłków. Przez dwa dni rozmyślał nad fabułą, zapisywał dane bohaterów na szarej kopercie, a potem pisał po rozdziale dziennie. Jeśli wierzyć anegdocie, Alfred Hitchcock, który próbował się do niego dodzwonić, postanowił poczekać przy telefonie, aż Simenon skończy nową powieść.

Siły żywotne Simenona nie ograniczały się jednak do...

6699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]