Reklama

Zbawienny szok

Zbawienny szok

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Dr Scheherazade S. Rehman, finansistka: Kryzys nauczył nas, że wolny rynek nie może obejść się bez państwa. A ludzie lepiej rozumieją, że przed podjęciem ryzykownej decyzji, np. wzięciem kredytu, warto się zastanowić. Choć to nie potrwa długo. Nasza pamięć jest krótka. Rozmawiała w Nowym Jorku Magdalena Rittenhouse.
M

Magdalena Rittenhouse: Gdy rozmawiałyśmy rok temu, upadł właśnie bank Lehman Brothers, co wywołało lawinę, a Kongres USA debatował nad pierwszym pakietem ratunkowym. Mówiła Pani wtedy, że choć sytuacja jest poważna, Ameryka da sobie radę. Czy z perspektywy minionego roku optymizm był uzasadniony?

Scheherazade S. Rehman: Udało się jedno: uniknęliśmy paniki. Tymczasem podczas kryzysów z przeszłości to właśnie panika - banków, a w konsekwencji konsumentów - bywała najgroźniejsza. Oczywiście ludzie nadal się boją. Reperkusje tego, co się zdarzyło, są bardzo odczuwalne. Ale powstrzymano panikę. Rząd, Bank Rezerwy Federalnej, który wcześniej zawiódł zaufanie społeczeństwa, zdołał pokazać, że w sytuacji kryzysowej potrafi być skuteczny.

Czy gdyby uratowano Lehman Brothers, kryzysu dałoby się uniknąć?
...

9247

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]