Reklama

Zasłoń oczy

Zasłoń oczy

21.03.2004
Czyta się kilka minut
Ja także nie pójdę na Pasję według Mela Gibsona i jego aktorów. Chroni mnie przed tym lekcja teologii. Dzięki niej wiem, że istotna jest tajemnica Jezusa: Kim On jest, czego i jak nauczał, i wreszcie to, że przyjął za nas odrzucenie i bolesną hańbiącą śmierć.
K

Kto otrzymał taki wyrok i zniósł go z godnością? Kto nie tylko wybaczył, lecz sam odkupił i naprawił ciemne zaślepienie ludzkie, nędzną zdradę, zszokowane milczenie, wykręty, ucieczkę? Kto? Czym prędzej trzeba się wpatrzeć w Jezusa wiary. On idzie ku nam wprost z czterech Ewangelii, z czterech świadectw, wprawdzie nie współczesnych, lecz dość bliskich wydarzeniom i natchnionych. Spisanych przez ludzi wiary powołanych na świadków.

Nie trzeba znać fizycznych konkretów Pasji, co więcej - nie musimy też rozumieć ówczesnych intryg, które uczyniły ją możliwą. Domysły te i inne mówią coś o świecie, o możliwościach ludzkich wtedy i teraz, i o tym, jak dziś potrafimy te możliwości sobie wyobrazić.

To zależy od doświadczenia, z którym żyjemy teraz, może nawet bardziej od tego niż od znajomości historii tamtych czasów. Jezus żył wcielony, a więc...

3103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]