Reklama

Zasiłek opiekuńczy dla wybranych

Zasiłek opiekuńczy dla wybranych

09.11.2020
Czyta się kilka minut
Rodzice zostający z dziećmi w domach po zamknięciu szkół otrzymają zasiłek opiekuńczy. Bez świadczeń zostaną najsłabsi – żyjący z nieregularnych zleceń.
P

Polska znów przechodzi na nauczanie zdalne (do tej pory do szkół uczęszczali jedynie uczniowie klas 1-3). Nie wiadomo, jak długo działać będą przedszkola. Rząd podjął więc decyzję o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie ma obowiązywać przez 21 dni: od 9 do 29 listopada. Zasady jego przyznawania są podobne jak wiosną, podczas pierwszego lockdownu. Pieniądze przysługiwać będą pracującym rodzicom dzieci w wieku do ośmiu lat, którzy po zamknięciu placówek nie będą w stanie zapewnić opieki potomstwu. Osobne kryteria dotyczą dzieci z niepełnosprawnościami – od lekkiej motorycznej po głęboką intelektualną. Szczegółowe zasady udzielania świadczenia można sprawdzić na stronie www.gov.pl.

Dla każdej rodziny zamknięcie placówek oświatowych oznacza rewolucję. Niestety, system znów zostawia na lodzie osoby utrzymujące się z nieregularnych zleceń, umów o dzieło bądź zatrudnione w szarej strefie (a to spory odsetek pracowników i rząd dobrze o tym wie). Ich rodziny nie otrzymają świadczeń. Rodzice w takiej sytuacji muszą godzić obowiązki zawodowe i opiekę nad dzieckiem, co przypomina sport wyczynowy. Jeśli nie pomogą w odrabianiu lekcji – zaniedbają dziecko, jeśli nie wykonają pracy na czas – stracą źródło utrzymania.

Dyskusja o uczciwym i zgodnym z prawem sposobie zatrudniania toczy się w Polsce od lat. Niewiele się zmienia. System jest życzliwy dla wybranych: udaje, że prawdziwa praca to ta na etat, inna się nie liczy. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]