Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zaproszenia nie było

Zaproszenia nie było

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Trwające nadspodziewanie długo (35 minut) spotkanie Jana Pawła II z prezydentem Rosji Władimirem Putinem było kolejnym krokiem do ocieplenia stosunków między Watykanem a prawosławnym Patriarchatem Moskiewskim. Na przełom przyjdzie jednak jeszcze poczekać.
R

Relacje między Kościołami załamały się w lutym zeszłego roku, gdy Papież podniósł do rangi diecezji cztery utworzone w 1991 r. na terenie Rosji administratury apostolskie. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II oskarżył Stolicę Apostolską, że nie skonsultowała tych posunięć z Cerkwią. Pojawił się też kolejny zarzut: o uprawianie prozelityzmu, czyli agresywnej akcji misyjnej, na “terytorium kanonicznym" Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

W okresie od kwietnia 2002 r. do lutego 2003 r. bp Jerzy Mazur i pięciu innych księży zostało wydalonych z Rosji - oficjalnie ze względów administracyjnych, ale opinia światowa przypisała te incydenty niechęci ze strony Patriarchatu.

Opór Cerkwi jest też najpoważniejszą przeszkodą w sprawie przyjazdu Jana Pawła II do Rosji. Watykan próbował znaleźć wyjście dyplomatyczne: planowano, że w drodze do...

5207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]