Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Zapach Boga

Zapach Boga

09.06.2014
Czyta się kilka minut
„Najsłodszą wonią pachną w czerwcu akacje i wakacje” – pisał Kornel Makuszyński w opowiadaniu „Brama”.
W

W zimie, gdy sięgniemy po słoik z akacjowym miodem, ten wakacyjny zapach powróci. Także kolory, kształty, obrazy drzew, krajobrazów i ludzi. Co jednak może łączyć akacje, wakacje, miód i wspomnienie lata – z dogmatem o Świętej Trójcy?
Choćbyśmy nie wiem jak się starali, jednego z całą pewnością nie osiągniemy. Nie znajdziemy takiego słowa, takiego środka wyrazu, przy pomocy którego moglibyśmy opisać Boga. Mówimy „Trójca: Ojciec, Syn i Duch”. Mówimy „niebo, piekło, czyściec” – i wiemy, że te wszystkie wyrażenia mają się nijak do rzeczywistości, której przecież oko nie widziało, a rozum nie ogarnie. Wiemy też, że to nic dziwnego. Znajdujemy się bowiem w sytuacji podobnej do tej, w jakiej byli dwaj bohaterowie ze wspomnianego już opowiadania Makuszyńskiego: „Ja znam lepszą sztukę – zaczął opowiadać marynarz, którego zwano Klocek.
– Znałem takiego, co słuchał, jak pchły do...

2811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]