Kości niezgody

Rząd w Madrycie chce ekshumować generała Franco z monumentalnego górskiego mauzoleum. Od 40 lat nikt nie odważył się tknąć tego miejsca.

Reklama

Kości niezgody

Kości niezgody

z Madrytu, Pampeluny i Doliny Poległych
06.08.2018
Czyta się kilka minut
Rząd w Madrycie chce ekshumować generała Franco z monumentalnego górskiego mauzoleum. Od 40 lat nikt nie odważył się tknąć tego miejsca.
Demostracje zwolenników generała Franco przed mauzoleum w Dolinie Poległych, lipiec 2018 r. JAVIER BARBANCHO / REUTERS / FORUM
N

Nigdy oficjalnie nie powiedział, że chciałby być tam pochowany. Ponoć wszyscy bali się zapytać. Trudno sugerować dyktatorowi, że myśli się o jego śmierci.

Diego Méndez, architekt Doliny Poległych – gigantycznego mauzoleum w górach na północ od Madrytu – nie odważył się na to. W zamian, na własną rękę, przygotował grób dla Francisca Franco. Taki sam jak ten, w którym w 1959 r. spoczął José Antonio Primo de Rivera (rozstrzelany przez republikanów założyciel Falangi): otwór w posadzce o wymiarach 226 cm na 105 cm, nakryty granitową płytą. Méndez chciał, by grób Franco znalazł się bardziej z tyłu niż grób Rivery, między chórem i głównym ołtarzem. „Jakby był tu gospodarzem, osobą, która wita innych we własnym domu” – opowiadał w latach 70. dziennikarzowi Danielowi Sueiro.

Nowy lewicowy rząd w Madrycie przygotowuje prawo, które ma pozwolić jeszcze latem tego roku – 43 lata po...

25657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]