Reklama

Zaginione księgi

Zaginione księgi

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Bycie pisarzem to zawód prawdziwie niebezpieczny.
Okładka "Księga Ksiąg Utraconych"
D

Dla Stuarta Kelly’ego historia literatury jest rodzajem wyzwania - ze wszystkich sił stara się udowodnić, że powtarzane od pokoleń fakty jeśli nie są całkowicie fałszywe, to przynajmniej mają drugie dno. I to drugie dno jest o wiele ciekawsze niż znana ze szkoły historia. Co by było, gdyby nie zaginęły dzieła Sokratesa? Gdybyśmy mogli przeczytać komedie Arystofanesa, może co innego śmieszyłoby nas dzisiaj? Co czytaliby i naśladowali mistrzowie naszych mistrzów, gdyby nie spłonęła biblioteka aleksandryjska? Rzeczywistym "drugim dnem" tych rozważań wydaje się być przeświadczenie, że książki zmieniają świat. Pytanie, czy rzeczywiście coś poszłoby inaczej, gdyby nie zaginęły księgi, które zaginęły, jest pytaniem o wpływ literatury na życie.

Cierpienia i męki

Odpowiedzi, jakich udziela Kelly, są i ciekawe, i chaotyczne. "Utracone...

7552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]