Reklama

Czego nas uczy przyjaźń poetów

Czego nas uczy przyjaźń poetów

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Książka Ireny Grudzińskiej--Gross, pisarki i naukowca, od lat wykładającej na amerykańskich uniwersytetach, przynosi ożywcze spojrzenie na literaturę. Esej o przyjaźni Josifa Brodskiego i Czesława Miłosza nie tylko skłania do lektury ich tekstów, ale też wpisuje losy pisarzy w kontekst XX-wiecznych wyobrażeń o sztuce, języku, ojczyźnie i wygnaniu.
Josif Brodski, Czesław Miłosz i Tomas Venclova /fot. W. Kompała
I

Inicjatorem zetknięcia się Miłosza i Brodskiego był Jerzy Giedroyc, który polskiemu poecie zaproponował młodego dysydenta jako tłumacza jego wierszy na rosyjski.

Z taką intencją Czesław Miłosz napisał do Brodskiego list, witając w Stanach Zjednoczonych nowego przybysza i doradzając, w jaki sposób łatwiej będzie mu znieść emigrację. List ten wspominał później Brodski z wdzięcznością. Poznali się w roku 1972. Nawiązująca się wtedy wieloletnia przyjaźń nigdy nie była zbyt wylewna. Można nawet powiedzieć, że była ponadosobista - służyła wspólnemu kreowaniu wartości. Jedną wśród wielu innych było nadanie wagi głosom uchodźców.

"Pole magnetyczne" podzielone jest na dwie części. Pierwsza opowiada o równoległych żywotach twórców, których różni prawie wszystko: wiek, pochodzenie, tradycja literacka. Podobni są tylko w jednym: obaj zostali zmuszeni do...

6733

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]