Reklama

Czego nas uczy przyjaźń poetów

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Książka Ireny Grudzińskiej--Gross, pisarki i naukowca, od lat wykładającej na amerykańskich uniwersytetach, przynosi ożywcze spojrzenie na literaturę. Esej o przyjaźni Josifa Brodskiego i Czesława Miłosza nie tylko skłania do lektury ich tekstów, ale też wpisuje losy pisarzy w kontekst XX-wiecznych wyobrażeń o sztuce, języku, ojczyźnie i wygnaniu.
Josif Brodski, Czesław Miłosz i Tomas Venclova /fot. W. Kompała
I

Inicjatorem zetknięcia się Miłosza i Brodskiego był Jerzy Giedroyc, który polskiemu poecie zaproponował młodego dysydenta jako tłumacza jego wierszy na rosyjski.

Z taką intencją Czesław Miłosz napisał do Brodskiego list, witając w Stanach Zjednoczonych nowego przybysza i doradzając, w jaki sposób łatwiej będzie mu znieść emigrację. List ten wspominał później Brodski z wdzięcznością. Poznali się w roku 1972. Nawiązująca się wtedy wieloletnia przyjaźń nigdy nie była zbyt wylewna. Można nawet powiedzieć, że była ponadosobista - służyła wspólnemu kreowaniu wartości. Jedną wśród wielu innych było nadanie wagi głosom uchodźców.

"Pole magnetyczne" podzielone jest na dwie części. Pierwsza opowiada o równoległych żywotach twórców, których różni prawie wszystko: wiek, pochodzenie, tradycja literacka. Podobni są tylko w jednym: obaj zostali zmuszeni do...

6733

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]