Reklama

Zabawa w doktora

Zabawa w doktora

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Człowiek leży sobie w łożu, chory z nienawiści, i dawajże sądzić: i na swój własny temat, i na temat bliźnich. Oto zastawia się ów takoż, czy aby po wyborach chorym będzie tak samo, jak przed wyborami?
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
C

Czy zaiste coś się zmieni? Każdy chory – nie tylko z nienawiści – żyje jednaką nadzieją: i że mu gorączka kiedyś spadnie, i że pójdzie wreszcie ku dobremu. Każdy lekarz polski rzeknie jednak, kiwając smutno głową, że niestety nie spadnie i nie pójdzie. Że omamy się, niestety, nasilą, że wodowstręt takoż, że niestety – na co rady nie ma – zęby jadowe się zaostrzą, że takoż woreczki – jadowy i żółciowy – mocniej napęcznieją, wątroba opuchnie, no i język się rozdwoi, bo już widać, że się powoluśku rozdwaja. Każdy rezolutny umiarkowanie felczer rzeknie, zaglądając pod kołdrę chorego z nienawiści, że rośnie temuż ostroga jadowa na pięcie, jako dziobakowi, i że już ostrogą tą ów kiwa, że nią młynkuje, i że dziabnie, gdy się ku temu nadarzy okazja. Że oto, być może, trzeba by już postawić obok łóżka – za przeproszeniem – kaczkę. Na jad ulewający się, który zaiste neutralizować może jedynie...

4133

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]