Reklama

Pogrzebany żywcem

Pogrzebany żywcem

18.07.2015
Czyta się kilka minut
Aziz Binebine spędził 18 lat w podziemnej celi na Saharze. Jego brat Mahi, artysta, nadal walczy o prawa człowieka. Obaj sądzą, że to arabskie dyktatury zrodziły islamizm.
Aziz Binebine: „Na 20 dni przed każdą śmiercią do naszego baraku przylatywała sowa”. Fot. Jakub Ciećkiewicz
M

Moja więzienna codzienność? – Marokańczyk Aziz Binebine powtarza pytanie monotonnym głosem. – Wyobraź sobie noce bez gwiazd, dni bez światła, jedzenie bez smaku. Umarłeś, ale żyjesz. Wiesz o tym, bo codziennie doświadczasz bólu, zimna, głodu. Jesteś w grobie.

Młodość Aziza to 18 lat spędzonych w celi śmierci, w latach 1973–1991. Łącznie 6570 dni i nocy w ciemnościach, w tajnym więzieniu Tazmamart na Saharze – jako kara za próbę zamachu na króla Maroka Hassana II. Zamachu, w który został wrobiony.

Zanim to się stało, był kadetem w szkole wojskowej w Ahermemonie. Poszedł do armii, by – jak mówi – pomóc matce wychowującej samotnie siedmioro jego rodzeństwa. Nie zajmował się polityką, chciał być dobrym żołnierzem. 9 lipca 1971 r. jego kariera wojskowa się skończyła. Tego dnia oficerowie kazali elewom ostrzelać pałac króla. Wielu nie strzelało, ale to bez znaczenia. Za karę...

15237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]