Reklama

Sanitariat

Sanitariat

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Badanie, na co kto choruje i czym zaraża, opowiadanie o tym publiczności, jest zawsze znakiem, że skończyły się dobre czasy, w których medycyną zajmowali się tylko lekarze.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
Z

Zaiste lata całe, żyjąc sobie w liberalnej demokracji, odpychaliśmy i upychaliśmy pod korcem wszelkie niemiłe diagnozy na tematy tutejsze, na tematy nasze własne, nakrywając poduchami głowy, by nie słyszeć, kto tam i gdzie tam zieje i bryzga, uważając, że są to ziania i bryzgania peryferii życia publicznego, albo takoż nieszkodliwe wybuszki, z których wrzątku bywa tyle, co kot napłakał.

Łatwo przyjmowało się do powtarzania, że owe ziania to zaiste nic nieznaczące opinie garstki zaledwie, niezdolnej do zmieniania rzeczywistości. Rzeczywistości przecieżjakże nowoczesnej, kwitnącej w okolicznościach zmieniającej się mentalności, z tej totalitarnej i paskudnej, w piękną i demokratyczną. Gdy oto przyszedł czas na odrzucenie poduch, a czas taki przychodzi zawsze za późno, okazało się jednak, że głosy wyrażają oczywiste – oczywistością banalną – spostrzeżenia i ostrzeżenia, że oto są...

3682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a mnie z Ameryką, która dla imigrantów z Europy miała Ellis Island, a tych z Azji - Alcatraz (zanim stał się więzieniem, oczywiście). Niech już tam autor sam sobie doszuka w google. Podpowiadam słowa kluczowe: medical examination immigrants USA. Na pierwszym miejscy prawdopodobnie będą zresztą nie smutne opowieści sprzed stulecia, lecz instrukcje, co DZISIAJ trzeba zrobić, starając się o wizę imigracyjną do USA. No więc, zaczynamy od wizyty u lekarza. PRZED pierwszym spotkaniem z konsulem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]