Reklama

Za małe energie

Za małe energie

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Najnowszą nadzieją fizyków jest najpotężniejszy akcelerator wszechczasów, czyli Wielki Zderzacz Hadronów, zbudowany pod ziemią niedaleko ośrodka CERN na granicy francusko-szwaj­car­skiej. Energie zderzanych w nim w najbliższych latach cząstek będą rekordowo wysokie. To pozwoli odtworzyć warunki, jakie panowały we wszechświecie tuż po Wielkim Wybuchu. Fizycy spodziewają się nowych, bezcennych informacji.
P

Profesor Krzysztof Meissner, który bierze udział w badaniach w CERN, nie chce się zakładać o wyniki tego eksperymentu.

- Teoria strun, którą znamy i która miałaby zostać potwierdzona dzięki Zderzaczowi, jest delikatnie mówiąc, mało przekonująca. Bo energie w tym akceleratorze będą ciągle za małe. LHC nie ujawni nowych informacji na temat grawitacji kwantowej. Moim zdaniem dzięki Zderzaczowi odkryjemy cząstkę Higgsa i nic więcej. Poza tym na pytania, jakie rodzą się przy okazji tworzenia teorii strun, nie da się obecnie odpowiedzieć ze względu na niedoskonałości znanej nam matematyki. Moim zdaniem tą ostateczną teorią będzie coś jeszcze bardziej wyrafinowanego niż teoria strun - dowodzi prof Meissner.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]