Reklama

Czas przewrotów

Czas przewrotów

16.09.2008
Czyta się kilka minut
LHC to nie tylko kosztowne urządzenie do badania materii w ekstremalnych warunkach. To także wielkie przedsięwzięcie międzynarodowe i źródło nowych technologii. A nauce może przynieść nawet przewrót o randze kopernikańskiego.
CERN, centrum kontroli, 10 września 2008 r.
1

10 września. CERN, Genewa. Pierwszą wiązkę protonów właśnie wprowadzono do Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC; hadrony to cząstki złożone z kwarków, m.in. proton czy neutron). Test kończy się pełnym sukcesem, choć na zderzenia cząstek trzeba będzie poczekać jeszcze około miesiąca. Już wczesną wiosną ogłoszone zostaną pierwsze wyniki. Może rozszerzą nasze rozumienie świata.

Pierwsza wiązka

Ośrodek CERN jest dość niepozorny. Kiedy pierwszy raz przyjechałem tu dwa lata temu, spodziewałem się laboratorium rodem z filmów science fiction. Zastałem kilkunastoletnie budynki, trochę baraków, wielkich hal, olbrzymią stołówkę.

Przy głównym wejściu wartownik czasami sprawdzi, kto przekracza bramę. Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy - hala detektora Atlas. Kilkadziesiąt metrów pod nią znajduje się urządzenie, które...

8648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]