Reklama

Czas przewrotów

Czas przewrotów

16.09.2008
Czyta się kilka minut
LHC to nie tylko kosztowne urządzenie do badania materii w ekstremalnych warunkach. To także wielkie przedsięwzięcie międzynarodowe i źródło nowych technologii. A nauce może przynieść nawet przewrót o randze kopernikańskiego.
CERN, centrum kontroli, 10 września 2008 r.
1

10 września. CERN, Genewa. Pierwszą wiązkę protonów właśnie wprowadzono do Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC; hadrony to cząstki złożone z kwarków, m.in. proton czy neutron). Test kończy się pełnym sukcesem, choć na zderzenia cząstek trzeba będzie poczekać jeszcze około miesiąca. Już wczesną wiosną ogłoszone zostaną pierwsze wyniki. Może rozszerzą nasze rozumienie świata.

Pierwsza wiązka

Ośrodek CERN jest dość niepozorny. Kiedy pierwszy raz przyjechałem tu dwa lata temu, spodziewałem się laboratorium rodem z filmów science fiction. Zastałem kilkunastoletnie budynki, trochę baraków, wielkich hal, olbrzymią stołówkę.

Przy głównym wejściu wartownik czasami sprawdzi, kto przekracza bramę. Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy - hala detektora Atlas. Kilkadziesiąt metrów pod nią znajduje się urządzenie, które...

8648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]