Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
energia atomowa
Artykuły na ten temat
Mamy pierwszą umowę na atom
Krzysztof Story
Niezależnie od realności zapowiadanych przez rząd terminów, w energetyce jądrowej zaczyna się dziać coraz więcej i poważniej.
Unijny spór o energetykę atomową
Krzysztof Story
Atom wyśniony, atom przespany
Marek Rabij
Polska elektrownia atomowa od trzech dekad pozostaje w sferze planów. Rząd PiS zapowiada, że ją zbuduje – mimo że coraz więcej przemawia za tym, by tego nie…
Nie jesteśmy tu na stałe
Ewa Bińczyk
,
Marek Rabij
Prof. EWA BIŃCZYK, filozofka: Energetyka atomowa to relikt epoki, w której ludzkość próbowała jeszcze triumfować nad naturą. A dziś już rozumiemy, że z naturą…
Minimum pół wieku
Marcin Jakubowski
,
Mirosław Dworniczak
MARCIN JAKUBOWSKI, fizyk: Spodziewam się, że elektrownie termojądrowe zaczną działać za 50 lat. Do tego czasu musimy inwestować w elektrownie atomowe i…
Niszczyciele światów
Mirosław Dworniczak
Mija 80 lat od odkrycia, które doprowadziło do ujarzmienia energii jądrowej.
Tsunami atomowego lęku
Piotr Siergiej
Po Fukushimie na nowo zadajemy sobie pytania o bezpieczeństwo przyszłej polskiej elektrowni jądrowej. Czy nasze obawy są uzasadnione?
Europa w stanie wzbudzonym
Teresa Stylińska
Zwykle po katastrofach elektrowni atomowych kolejne kraje rezygnowały z energetyki jądrowej. Czy tym razem będzie odwrotnie? Na razie dominuje chaos.
Bez alternatywy dla atomu
Antoni Słodkowski
Czy Japonia może sobie pozwolić na zwinięcie programu energetyki atomowej?
Energetyczne metamorfozy
Marcin Bójko
Strategia rządowa zakłada, że do 2030 roku mają powstać elektrownie atomowe o mocy około 6 gigawatów, czyli mniej więcej półtora raza tyle, ile daje nam…
Twarze atomu (cz. V)
NS
Carlo Rubbia (ur. 1934)
Odnawialna debata
Rafał Motriuk
Niemcy chcą jako pierwszy kraj uprzemysłowiony uniezależnić się od paliw kopalnych. Już teraz kraj ten jest liderem technologii odnawialnych; sporo też dopłaca…
Goni nas czas
Michał Waligórski
Prof. Michał Waligórski: O ile koszt budowy elektrowni jądrowej jest istotnie wysoki, to koszt produkowanej w niej energii elektrycznej jest bardzo niski. Mam…
Cena i bezpieczeństwo
Piotr Siergiej
Do gry o budowę polskiej elektrowni atomowej włączyły się trzy światowe giganty w dziedzinie energetyki.
Jak wydobyć prąd z uranu
Marcin Bójko
Pierwsze elektrownie atomowe powstały z projektów wojskowych, a armia nigdy nie myślała o środowisku naturalnym czy niskich kosztach. Trzeba było pół wieku, by…
Atom w domu i zagrodzie
Piotr Siergiej
Idea małych, łatwych do transportu reaktorów atomowych jest nieomal tak stara jak energetyka jądrowa. Za kilkadziesiąt lat na świecie może funkcjonować nie…
Twarze atomu (cz. IV)
Natalia Sromek
Felix Bloch
Atom nie lubi pływać
Piotr Siergiej
Nikt się nie spieszy z wprowadzeniem reaktorów do cywilnych statków. Czy zmieni się to, gdy ceny ropy pójdą w górę?
Kopuła jak schron
Krzysztof Rzymkowski
Dr inż. Krzysztof Rzymkowski, ekspert bezpieczeństwa elektrowni jądrowych: Uderzenie przez terrorystów samolotem obudowa reaktora odczułaby tak jak zwykły…
Okiem fizyka
Magdalena Sławińska
Ciężkie jądra atomowe to miniaturowe magazyny energii. Gdy jądro ulega rozpadowi, energia wiążąca nukleony jest oddawana otoczeniu. I może być w postaci ciepła…
Twarze atomu cz. III
TP
Igor W. Kurczatow (1903-1960)
W żywicy i betonie
Piotr Siergiej
Pieniądze, pieniądz, pieniążki - to odmieniane na różne sposoby słowo powraca jak echo w każdej wypowiedzi mieszkańców Różana, pytanych o wpływ jedynego w…
Nastawienie się zmieniło
Włodzimierz Tomczak
Składowisko w Różanie zamknięte będzie około roku 2020. Perspektywa budowy elektrowni jądrowej zmusza nas do stworzenia miejsca, które pomieści odpady z…
Garść odpadów
Grzegorz Wrochna
Ktoś ładnie powiedział, że w reaktorach jądrowych palimy głównie intelektem. Tylko 5% kosztów wytwarzania energii to uran. Rozmawiał Rafał Motriuk
Długa droga uranu
Piotr Siergiej
Życie uranu zaczęło się niezwykle efektownie. Powstaniu każdego atomu tego pierwiastka towarzyszył rozbłysk gwiazdy widoczny z odległości setek milionów lat…
Mox, czyli kółko się zamyka
Jerzy Mietelski
"Jeśli zwiększy się zapotrzebowanie medycyny na izotopy, może okazać się, że odpady z elektrowni atomowej będą stanowiły mały procent całości polskich…
Uwaga, awaria!
Katarzyna Tracz
Najpoważniejsze wypadki w historii energetyki jądrowej
Francja: Po pierwsze niezależność
Robert Stefanicki
We Francji prymat energetyki nuklearnej nie budzi większych kontrowersji. Korzyści z atomu - tani prąd, energetyczna niezależność, czystsze środowisko -…
Japonia: fatalizm i pragmatyzm
Piotr Bernardyn
Po USA i Francji, Japonia jest trzecim producentem energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych na świecie. 54 reaktory dostarczają krajowi ok. 30 proc.…
Rosja: Mocarstwowe megawaty
Anna Łabuszewska
Energetyka jądrowa jest przez rosyjskie elity rządzące traktowana jako przydatne narzędzie geopolityki. Kraj wyleczony z postczarnobylskiej traumy chce nie…
Twarze atomu (cz. II)
Jan Kazimierz Danysz
Kaliningrad: wyścig o region
Anna Łabuszewska
Ciekawy, z uwagi zwłaszcza na bliskość polskich granic, jest casus Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, która ma powstać w pobliżu Kaliningradu.
Jądro Europy
Patrycja Bukalska
Europa Środkowa i państwa bałtyckie przestawiają się na atom. Nikt się nie zastanawia, czy budować, lecz jedynie jak szybko i za ile. W ślad za decyzjami…
Zwroty, spory i sondaże
Piotr Siergiej
Z jednej strony, nastawienie opinii publicznej do energetyki jądrowej zmienia się gwałtownie. Z drugiej - technologia wymusza długofalową politykę rządów.…
Za małe energie
TP
Najnowszą nadzieją fizyków jest najpotężniejszy akcelerator wszechczasów, czyli Wielki Zderzacz Hadronów, zbudowany pod ziemią niedaleko ośrodka CERN na…
Od wody do struny
Rafał Motriuk
Historia poszukiwań najmniejszej cząstki wszechświata nadal nie jest zamknięta.
Jak to działa?
TP
Kluczowym dla produkcji energii składnikiem reaktora jądrowego jest wzbogacony uran, formowany w specjalne pastylki o średnicy 2,5 cm i układany w długie pręty…
Twarze atomu
TP
Fryderyk Joliot-Curie
Nigdy nie spoczywa
Richard Feynman
Naukowcy zajmujący się fizyką jądrową to zazwyczaj niezwykłe postaci o szerokich zainteresowaniach, również literackich. Jak sugerował we własnym wierszu…
Projekt Manhattan
Rafał Motriuk
Historia badań nad energią atomową to również historia militarnego szału, jakiemu uległy zafascynowane tą bronią władze wielu krajów.
Różne barwy reaktora
Jerzy Dziekoński
Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia na hasło Żarnowiec przed oczyma Polaka wyrastał atomowy grzyb, a w myślach zaczynała kłębić się radioaktywna chmura.…