Reklama

UNHA-3 leci w kosmos

UNHA-3 leci w kosmos

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Umierając rok temu, wódz Korei Północnej pozostawił sukcesorowi – najmłodszemu synowi – nie tylko władzę, boski status i 4 miliardy dolarów na koncie. Zobligował go też do realizacji planów, na które brakło mu czasu. W tym: zbrojeń atomowych.
Obraz na monitorach w centrum kontroli lotu; Cholsan w Korei Północnej, 12 grudnia 2012 r. Fot. KCNA VIA KNS / AFP PHOTO / EAST NEWS
D

Do głównych zadań, pozostawionych obecnemu przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Unowi, należała kontynuacja polityki poprzedników: jego dziadka Kim Ir Sena (Wielkiego Wodza) i ojca Kim Dzong Ila (Ukochanego Przywódcy). Strategia Kim Ir Sena, zakładająca samowystarczalność i niezależność kraju, zawsze była fikcją. Zaś strategia Kim Dzong Ila, wprowadzona w życie w 1998 r., stawiała na armię jako pierwszą i najważniejszą siłę w Korei Północnej. Tej polityce szczególnie wierny miał pozostać Kim Dzong Un, wnuk twórcy Korei Północnej – ona miała być gwarancją trwania „dynastii” Kimów.

PUNKT DLA PJONGJANGU

Tak też się dzieje. Un wiernie realizuje testament ojca i kontynuuje jego „dzieło” – w tym także plany atomowo-rakietowe.

Od 1998 r. reżim podejmuje próby wystrzelenia rakiety ze sztucznym satelitą w przestrzeń okołoziemską. Do kwietnia 2012 r....

8830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]