Reklama

Z tego świata

Z tego świata

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Nawet mówiąc o śmierci, Heaney nie zdradza życia, ale konsekwentnie idzie ziemskim tropem ludzkich stóp. To, jak pięknie, czule i niesentymentalnie pisze o ludziach, pokazuje jego hart ducha, prawdziwą cnotę męstwa.
U

Umarł Seamus Heaney, poeta, który nie kojarzy się ze śmiercią. Jego wiersze kipią od życia, tyle w nich światła, słonecznego blasku, lśnienia, żaru. To poezja przesycona sensualnością, która zapisuje świat doświadczany zachłannie wszystkimi zmysłami. „Kuchenna podłoga w domu, w którym się wychowywałem, była cementowa i jednym z moich najwcześniejszych wspomnień jest jej chłód i gładkość pod bosymi stopami – pisze poeta w autobiograficznym eseju, w którym tropi źródła swoich poetyckich odkryć i olśnień. – Musiałem mieć wtedy najwyżej dwa-trzy lata (...) nigdy nie zapomnę tego zetknięcia ciepłej skóry z zimną podłogą, nagłego zaskoczenia, a potem czegoś głębszego, narastającego stopniowo wrażenia zjednoczenia i bliskości, jakby całe budzące zaufanie podłoże ziemi wchodziło we mnie przez podeszwy stóp”. Rozpoznanie tego styku: siły, jaką emanuje świat i dotykającej jej ciepłej ludzkiej...

8708

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]