Reklama

Ładowanie...

Świat ocalony

02.05.2004
Czyta się kilka minut
W tym roku minie trzydzieści lat od debiutu książkowego Barańczaka-tłumacza. W stopce dwujęzycznego tomu wierszy Dylana Thomasa (Wydawnictwo Literackie) czytamy: Druk ukończono w grudniu 1974. Potem przyszły Późne wiersze Mandelsztama w londyńskiej Oficynie Poetów i Malarzy (1977), a w podziemnej NOW-ej (1979) - pierwszy z kilku wyborów Brodskiego. W krajowym obiegu oficjalnym nazwisko Barańczaka - członka Komitetu Obrony Robotników - objęte było wtedy zapisem cenzury; gdy dzięki Solidarności zapis przestał obowiązywać, pojawiły się kolejne książki: Wybór poezji Gerarda Manleya Hopkinsa (Znak 1981), Antologia angielskiej poezji metafizycznej XVII wieku (PIW 1982), 150 wierszy e. e. cummingsa i Wiersze wybrane Johna Donne'a (WL 1983 i 1984). A od 1989 r. co roku ukazuje się kilka przekładów Barańczaka.
P

Przeglądając ich listę, doznajemy zawrotu głowy. Dwadzieścia parę dramatów Szekspira z najważniejszymi tragediami i wszystkimi komediami (do kompletu brak tylko “Miarki za miarkę") plus jego sonety i najsłynniejsze monologi oraz osnute wokół motywów z “Burzy" “Morze i zwierciadło" W.H. Audena. Kilkanaście tomów “Biblioteczki Poetów Języka Angielskiego": Thomas Campion, Donne, Robert Herrick, George Herbert, Henry Vaughan, John Keats, Hopkins, Emily Dickinson, Thomas Hardy, humorystyczne wierszyki Leara, Carrolla, Gilberta, Housmana i Belloca, Auden, Robert Frost, Elizabeth Bishop, Philip Larkin, Seamus Heaney. A także Andrew Marvell, dwa inne wybory Heaneya, James Merrill, Charles Simic, wiersze dla dzieci Milne’a i Dr. Seussa. Trzy grube antologie poezji anglosaskiej: religijnej, miłosnej i “niepoważnej" oraz amerykańska antologia “Od Whitmana do Dylana". Poza Anglosasami i...

7299

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]