Reklama

Z rodzinnego albumu

Z rodzinnego albumu

05.04.2005
Czyta się kilka minut
18 stycznia 2005 r. na audiencję u Jana Pawła II przybyło 160 rabinów. Poprzez przyjazd do Watykanu chcemy powiedzieć: »dziękujemy« - mówił jeden z nich. To nie było pierwsze spotkanie Papieża z przedstawicielami społeczności żydowskiej ani pierwsza wizyta Żydów u Jana Pawła II. Jednak po raz pierwszy spotkała się z nim tak liczna grupa duchownych z tak wielu krajów, reprezentujących wszystkie gałęzi judaizmu. Mówili, że żaden papież nie zrobił tyle dla pojednania Żydów i chrześcijan. Doskonale wiedzieli, za co chcą podziękować.
P

Po wiekach wspólnej historii, znaczonych pogardą, pogromami i przymusowymi chrztami, ostatnie 40 lat jest dla relacji chrześcijańsko-żydowskich czasem rewolucyjnym. Początkiem przełomu był pontyfikat Jana XXIII i wydana w 1965 r. soborowa deklaracja “Nostra Aetate", która zaczęła kruszyć mur, budowany przez prawie dwa tysiąclecia.

Żydowscy komentatorzy z zadowoleniem stwierdzają, że Jan Paweł II postawił relacje z Żydami w centrum swego pontyfikatu. Zwykło się też mówić, że był to pontyfikat wielkich gestów. Nie miałyby one jednak żadnej wartości, gdyby nie szła za nimi odnowa teologii. Spotkania czy deklaracje nie były - jak sam mówił - “przypadkiem ani zwykłym wymogiem grzeczności". Można spojrzeć na nie jak na kronikę pokonywania nieufności i budowania braterskiej miłości; jak na rodzinny album.

Najważniejsza i najbardziej znana fotografia...

5323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]