Reklama

Z piętnem Kaina

Z piętnem Kaina

13.08.2009
Czyta się kilka minut
Tygodnik Powszechny zaprasza na pokaz filmu Wyspa w ramach Nocy Cracovia Sacra: w sobotę, 15 sierpnia 2009r. o godzinie 21.00 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie.
Kadr z filmu "Wyspa" /fot. materiały dystrybutora
C

Czasami świętość staje się wstydliwie palącym piętnem. Jak w przypadku bohatera "Wyspy" Pawła Łungina.

Nie każdy święty chodzi uśmiechnięty. Zdarza się, że moc (geniusz?, Bóg?) przemawiają przez tych, którzy wcale nie czują się godni takiego wyróżnienia. Wadzą się ze swoim mimowolnym posłannictwem, przekomarzają z tymi, którzy rozpoznali w nich wybrańca bogów.

O takim niepoprawnym świętym opowiada film Łungina. Bohater, ojciec Anatolij, w znajdującym się na wyspie drewnianym monastyrze, gdzieś na północy Rosji Radzieckiej, choć otoczony ludźmi, wiedzie żywot pustelnika i kontestatora. Podczas modłów staje ukosem do ołtarza. Coś podśpiewuje, to znów naśladuje głosy ptaków. Dystansując się wobec roli uzdrowiciela i mędrca, mówi o sobie, używając trzeciej osoby. Niedoskonałych współbraci nieustannie ruga i prowokuje. Albo płata...

4590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]