Reklama

Z niepewnej krainy

Z niepewnej krainy

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Quebec jest laboratorium nowego modelu państwa. Tu biurokracja panuje nad zatomizowanym światem bez cienia humanizmu. Mozaika rozpadła się na monady, które nie tworzą żadnego społeczeństwa.
J

Jak w całej Kanadzie przestrzeni jest w Quebecu tyle, że nie bardzo wiadomo, co z nią zrobić, szafować da się tym dobrem bez końca. Wszystkie łóżka, w których spałem, miały 2,40 m szerokości; można w nich, kładąc się wzdłuż, wszerz i po przekątnej, wyciszać wszelkie traumy wyniesione z M1, leczyć się z napadów duszności. Moje ulubione pytanie kierowane do przyjaciół z Montrealu dotyczyło najdalej wysuniętego miejsca na Północy, do którego udało im się dotrzeć. Wyciągaliśmy mapy, z dziecięcą lubością, psychospadkiem po Curwoodzie, Cooperze i Arkadym Fiedlerze, wypatrywałem granicy, za którą kończyły się drogi - dalej cała fura ziemi bez śladów człowieka, zwłaszcza białego. Pokazywali więc, o tu, kawałek za miastem Quebec, ten dwieście kilometrów, tamten, kiedyś, w młodości, trzysta. Nie znali własnych ubi leones, własnych ubi foki i morsy, i białe niedźwiedzie, ojczyzna - czy...

17027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]