Reklama

Jezus jest Indianinem

Jezus jest Indianinem

24.11.2006
Czyta się kilka minut
"Tradition not addiction - tradycja, a nie uzależnienie - takie hasło widnieje w centrum indiańskiej wioski Chisasibi, na północy kanadyjskiego Quebecu. Współcześni Indianie Kanady żyją w rozdarciu między tradycją przodków a nowoczesnością przyniesioną przez cywilizację białych. W ich wioskach tradycji trzeba szukać ze świecą. Znakiem cywilizacji jest uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Pozbawieni naturalnego środowiska stają się ofiarami nowoczesności.
Wioska Chisasibi; indiański namiot na tyłach domu
R

Region Nord-du-Québec rozciąga się powyżej 49 równoleżnika szerokości geograficznej północnej. Obejmuje obszar 840 tys. km kwadratowych, co stanowi 55 proc. całego terytorium Quebecu (dla porównania: łączna powierzchnia Francji i Niemiec to blisko 900 tys. km kwadratowych). Region dzieli się na dwie części: Nunavik na północy i Zatokę Jamesa na południu. Całość zamieszkuje raptem 39 tys. mieszkańców.

Istnieje tylko jedna droga lądowa, aby dostać się na północ. To Route de la Baie James. Asfaltowa szosa prowadzi z małej miejscowości Matagami do Radisson, gdzie zaczyna się kompleks wielkich elektrowni wodnych, i dalej do indiańskiej wioski Chisasibi. Potem asfalt zastępuje żwirówka, która kończy się nad samą Zatoką Jamesa.

Do Matagami, które jest "bramą północy", dzieli nas 678 km. Między Radisson a Matagami nie ma nic, prócz jednego prostego...

11006

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]