Reklama

Wyżej od objawień

Wyżej od objawień

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Gdy Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę. J 6, 15.
U

Usunąć się na górę" znaczy "być ponad" - umieć wznieść się nad przyziemne marzenia rzesz poszukujących prostych, nadzwyczaj skutecznych rozwiązań, w których psychologiczna fascynacja dominuje nad teologią, proponując magiczne niemal natychmiastowe rozwiązanie wszystkich spraw trudnych.

Misji Jezusa nie sposób sprowadzić do poziomu sprawowania władzy przez króla. Istotę tej misji wyraża prawda o krzyżu ukazywana w wyniszczeniu i ofierze Golgoty. Nie chodzi w niej o prosty akt "obwołania królem", lecz o postawę konsekwentnego przyjmowania krzyża, by iść za Jezusem i naśladować Go (por. Mt 16, 24). Wierność tej postawie nie daje się sprowadzić do symbolicznego gestu, lecz wymaga codziennego wykluczania pewnych zachowań, aby Chrystusowa Ewangelia błogosławieństw stawała się coraz pełniej treścią naszego życia.

Zaraz po świętach wielu biskupów...

1861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]